תוכנית אוגנדה, הרצל ואוצר התיישבות היהודים

תוכנית אוגנדה

הקמת מדינה לעם היהודי בארץ ישראל, זה רעיון שהתגלגל במשך שנים רבות לפני שיצא לפועל. כפי שאנחנו יודעים, לפני שהרעיון מומש בשטחי ארץ ישראל המנדטורית, עלו לא מעט רעיונות על הקמת מדינה לעם היהודי גם במקומות אחרים, מתוך כוונה לייצר להם בית משלהם, בית שיאפשר להם להגן על עצמם מפני אנטישמיות, פוגרומים ופרעות. 

אחת התוכניות הידועות והמוכרות, היא תוכנית אוגנדה. זו תוכנית שהוצעה להרצל אבי התנועה הציונית ומראשוני הדוברים על הקמת בית לעם היהודי, על ידי הבריטים, כאשר הרעיון היה להקים בית בשטחים שהיו בשליטת הבריטים, זאת על מנת להגן על יהודי מזרח אירופה שהתמודדו עם אנטישמיות חדשה שלוו בין היתר בפוגרומים ופרעות עצומים. תוכנית אוגנדה, לדברי הרצל וכוונתו, היתה זמנית בלבד, כאשר המטרה היתה שבעתיד יהיה ניתן לעבור להתגורר בארץ ישראל ולהקים שם את הבית הלאומי ליהודים. 

התוכנית לוותה בפולמוס לא קטן בקרב היהודים, כאשר יהודי מערב אירופה תמכו בכך, בזמן שדווקא יהודי רוסיה ומזרח אירופה התנגדו. בין היתר, הטענה היתה, שאסור לעזוב את חלום הקמת מדינת ישראל בארץ ישראל והחשש שפתרון זמני יהפוך עם הזמן לקבוע. 

מה היה הבנק אוצר התיישבות יהודים?

לפני הקמת מדינת ישראל, במשך שנים רבות, היהודים פעלו בשביל לקנות קרקעות בארץ ישראל על מנת שיוכלו ליישב אותה ביהודים שעלו ארצה ממקומות שונים. לשם כך, הם הקימו בנקים ומוסדות פיננסיים שונים (כמו אוצר התיישבות), אשר תפקידם היה לאפשר את רכישת הקרקעות. צריך להדגיש, שאותם בנקים ומוסדות שונים, שימשו לימים גם לצורך הקמת המוסדות הפיננסיים השונים שפעלו במדינת ישראל. בדיוק כפי שהסוכנות היהודית ומוסדות אחרים שימשו לצורך הקמת מוסדות המדינה, ממשלת העם והכנסת. 

> הכירו את ארגון כל ישראל חברים

 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מה עושים במצב של גניבה ממעביד?
גניבה ממעסיק/ מעביד היא פעולה שפלה, הן מתוך הפגם המוסרי העמוק הטמון בה, והן משום שהיא נעשית כלפי מקום...
קרא עוד »
פבר 20, 2019
הפשרת קרקעות – כל מה שצריך לדעת
אם יש תחום שמעניין רבים מאתנו, זה תחום הנדל"ן. לכן ברור מדוע גם אתם מתעניינים בנושא וסביר להניח שיצא...
קרא עוד »
פבר 27, 2022
הכל על תכנון פיננסי נכון
כסף הוא אמצעי, אך הוא גם זה שיקבע כיצד איכות החיים שלכם תראה בהווה ובעתיד. כשחושבים על תכנון פיננסי...
קרא עוד »
מאי 26, 2021