פנחס ספיר 8

נס ציונה, ישראל

08-695146

24/7 Customer Support

ראשון- חמישי : 9:00 - 17:30

יצירת הסכם מייסדים – קווים לדמותו

יצירת הסכם מייסדים

הסכם מייסדים הוא חוזה בעל תוקף משפטי, עליו חותמים המייסדים ושותפי המקימים, של פעילות עסקית משותפת, דוגמת חברת סטארט אפ למשל.

הסכם מייסדים נועד למנוע מחלוקות בעתיד, אם וכאשר המיזם המשותף יתפתח וניהולו יהפוך מורכב יותר.

משום כך, חשוב לערוך ולהסדיר את ההסכם בשלבים מוקדמים ככל הניתן.

מאפיינים עיקריים של הסכם מייסדים

עריכה וחתימה על הסכם מייסדים נעשית לרוב עוד בשלב הרעיון – לפני הקמת החברה, או לפני תחילת פעילות עסקית. דבר זה מאפשר למנוע מחלוקות שיכולות לעלות עם הצורך להתחיל לקבל החלטות עסקיות, פיננסיות, תפעוליות וכן הלאה – כאשר החברה כבר קיימת ופועלת.

 

ההסכם כולל לרוב פירוט והסדרה של מנגנונים שונים בניהול החברה, חלוקת תפקידים בין המייסדין ובכלל, הגנה על זכויות המייסדים, קבלת החלטות לגבי אופן החלוקה של הנכסים במקרה של פירוק החברה, או היפרדות אחד מהשותפים וכן הלאה.

לצד כל אלה, נהוג לציין בהסכם מייסדים גם פרטים כמו מיקום הקמת החברה – אשר יכול להשפיע על חבות מס ורגולציה ואף להתייחס לנושאים הנוגעים לכלל בעלי המניות.

 

לסיכום

מי שנהנה מההגנה של הסכם מייסדים הם כל המייסדים השותפים להקמת המיזם ולחתימה על ההסכם, אשר הזכויות שלהם מעוגנות כעת בחוזה בעל תוקף משפטי.

אך לא פחות חשובה – ההגנה על החברה עצמה, אשר בלי הסכם שכזה, עלולה להיקרע לגזרים ולספוג הפסדים כבדים, בגלל מחלוקות וסכסוכים בין הבעלים.

בגלל אופיו המהותי של הסכם מייסדים, מקובל לערוך אותו בעזרת עו"ד מתאים, אשר יכול לערוך את ההסכם באופן מקצועי, תוך שמירה על העקרונות החשובים לכלל השותפים במיזם ואף לוודא כי יקבלו הגנה אופטימלית, גם כאשר יתרחשו בעתיד אירועים בלתי צפויים.

 

אולי יעניין אתכם גם: תביעה לפירוק שיתוף במקרקעין

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

הרשמו לניוזלייטר שלנו

מעוניינים לקבל עדכונים חמים בכל עת?הירשמו לניוזלייטר שלנו ותיהנו ממידע עדכני בנושאי כסף וכלכלה

אהבתם את המאמר? מוזמנים לשתף אותו עם חברים