איך להבחין בין דו"ח רווח והפסד לתזרים מזומנים?

כל עסק, לא משנה באיזה תחום, מתנהל באמצעות דוחות שונים. שניים מהם נחשבים מאוד חשובים. הראשון, דוח רווח והפסד והשני מתייחס לתזרים מזומנים. מי שרוצה לנהל עסק, חייב לדעת כיצד להבדיל ביניהם ויתרה מזו, חייב להבין את היחס והקשר בין השניים.

דוח רווח והפסד, מתייחס לקשר שבין הרווחים של העסק להפסדים שלו. השורה התחתונה תקבע מה מצבו של העסק, האם הוא במצב רווחי או במצב של הפסד. על פי זה אפשר לתכנן את המשך ההתנהלות של העסק.

לעומת זאת, תזרים מזומנים הוא סכום הכסף הזמין, הנזיל, שיש לעסק. כל עסק מורכב מפעולות פיננסיות שונות, בין אם נכסים שעומדים לרשותו, הלוואות שהוא לקח, וכן כסף זמין שעומד לרשותו בכל עת. תזרים מזומנים הוא הכסף שנמצא ברשות העסק בכל נקודת זמן והוא יכול לעשות בו שימוש מיידי. כל עסק חייב שיהיה לו תזרים כזה, בין אם לדברים נקודתיים,ספציפיים ובין אם זה לדברים אחרים, אם אין לו יכולת לעשות זאת לבד כדאי ומומלץ לפנות אל ייעוץ פיננסי אייל פז.

 

מה הקשר בין שני הדברים?

בסופו של דבר, דוח רווח והפסד, יקבע במובן מסוים מה היכולת לייצר תזרים מזומנים סביר. הרי, אם העסק במצב של רווח משמעותי, אז הוא יוכל לייצר תזרים מזומנים גבוה. הוא יוכל לשמור כסף זמין לימים קשים. אם העסק בהפסד, הוא לא יכול לעשות זאת וייתכן שיצטרך להשתמש בתזרים שעומד לרשותו, במידה ויש כזה, בשביל להחזיר חובות.

במידה ועסק נמצא בהפסד ואין לו תזרים מזומנים זמין, הרי האופציות שעומדות לרשותו הן לקחת הלוואה, למכור נכסים וציוד, להתייעל, או פשוט להכריז על פשיטת רגל אם הוא לא יכול לעמוד בחובות שלו. מה שבטוח הוא, עם התנהלות נכונה, הרי שהוא לא יגיע למצב כזה.

 

למידע נוסף פנו היום לאייל פז ייעוץ פיננסי מומחה לדו"חות רווח והפסד.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מסחר רובוטי
השימוש ברובוטים במגזר הפיננסי גדל במהירות במהלך השנים האחרונות. הסיבה העיקרית לכך היא, עליית הבינה...
קרא עוד »
אוג 13, 2022
ריצוף באבן טבעית – אילו אפשרויות קיימות?
לצד כל פתרונות הריצוף התעשייתיים, יש עדיין מקום מכובד ונחשב לריצוף באבן טבעית. יקר יותר, אבל גם לרוב...
קרא עוד »
אוק 26, 2021
השוואת מחירי טלוויזיה
עם הצמיחה המהירה של קניות מקוונות, צרכנים מחפשים דרכים נוחות יותר להשוות מחירים ולבצע רכישות. אתרי...
קרא עוד »
נוב 23, 2022