פנחס ספיר 8

נס ציונה, ישראל

08-695146

24/7 Customer Support

ראשון- חמישי : 9:00 - 17:30

מה זה ניכוי מס במקור?

ניכוי מס במקור

לא פעם שומעים על ניכוי מס, אך לצד העובדה שמדובר במיסים שמישהו אמור לשלם, הרי שאדם שאינו מגיע מהתחום עשוי שלא להבין על מה ולמה יש לשלם, ואף לא מתי או למי. אי לכך בין אם אתם בעלי עסק, או אנשים פרטיים שמבקשים ליישר קו, טוב להבין פעם אחת ולתמיד במה דברים אמורים ואף מהן ההשלכות.

מי משלם למי?

ניכוי מס במקור הנו מס שרוכש/לקוח צריך לשלם לרשויות המס, וזאת למרות שחובת המס חלה על הצד שזכאי לתשלום. כיצד מיישבים את הניגוד? ובכן חובת התשלום נופלת על מי שרוכשים ממנו, אך הצד שרוכש צריך לנכות את המס, אם באופן מלא ואם באופן חלקי. כך למשל נמצא שהבנקים מנכים מס מדיבידנדים, עסקים מנכים מס מהשכר של העובדים וכדומה.

מיישרים קו

אתם עסק חדש ומבקשים להבין בפשטות במה מדובר? ובכן מס הכנסה מגדיר אחוז מסוים שיש להעביר למס הכנסה, הן מבעלי עסקים והן מחברות בע"מ. מכאן שבמקום שאותו בעל עסק יעביר בעצמו את המס, הדבר נעשה בעקיפין דרך הלקוח. מדוע? כיוון שהתנהלות שכזו מונעת באופן אפקטיבי העלמות מס, עובדה שבין היתר משפיעה ישירות על מצבה של קופת המדינה. כמו כן ישנו יתרון נוסף, באמצעות תשלום מס עקיף בעלי עסקים נמנעים מלבוא במגע מיותר עם מס הכנסה – פעולה שאינה אהובה על רוב האנשים.

גובה המס

כפי שציינו, גובה המס נקבע באופן אישי ופה נציין כיצד. ובכן תשלומי המיסים מושפעים ממדרגת המס האישית, כאשר קיים קשר ישיר – ככול שגובה ההכנסה יותר משמעותי, כך גובה המס יהיה יותר גבוה. האם בכך ניתן לסכם את גביית המס? כמעט, וזאת כי בין היתר מס הכנסה גם לוקח בחשבון את אופיו של העסק, כך למשל קיימים עסקים שמרוויחים מ"רף סיכון" – שווה בירור.

האם ישנה חלופה?

אף עסק לא שש לבקש מהרוכש מחיר גבוה שמפריע להתחרות בעסקים ובאופן כללי אנשים היו שמחים לו התשלום היה נמנע. עם זאת, חשוב לדעת שמי שבוחר להתחמק מניכוי מס במקור יצטער על כך בהמשך, ולו כי מדינת ישראל מענישה בחומרה – גוזרת מס שגבוה פי שניים מערך הסכומים שלא נוכו ובמקרים קיצוניים המדינה גוזרת שנת מאסר, כך שאם אינכם מבקשים לחיות בפחד שמא תתפסו, הרי שאין חלופה – צריך ליישר קו עם חוקי המדינה.

מביטים קדימה

אומנם אין זה צפוי ששיטת המיסוי תשתנה בשנים הקרובות (בין היתר כיוון שהשיטה מוכיחה את עצמה), אך כן ראוי לדעת שגם אם קיבלתם מדרגת מס והתנהלתם באופן עקבי במשך כל השנה, הרי שייתכן שבתחילת שנת המס החדשה אחוזי הניכוי ישתנו, ולו כי גובה ההכנסה שהוצהרה לא הייתה מדויקת. כך למשל אם הרווחתם פחות מהמצופה התכוננו לקבל החזר מס, ואם הרווחתם יותר תחויבו ב35% מס, כאשר במקרים מסוימים ניתן להשיג פטור מלא.

פטור מניכוי מס במקור

לאור הדברים חשוב להבין כיצד להתנהל, מהן המשמעויות, מהו אחוז המס המדובר וכמובן שיש לבחון האם ניתן להשיג פטור מניכוי מס. פה נציין שעסק חדש לרוב לא ישיג פטור, אך כן עשוי להרוויח מהפחתת שיעור הניכוי, כאשר בדרך כלל נהוג להכריז על 15% ניכוי במקור ובהמשך לעדכן. מכאן שאם מבקשים להתנהל באופן מושכל ומקצועי, להרוויח את המרב ולהימנע מהוצאות מיותרות, הרי שמוטב להעסיק רו"ח מקצועי – הוצאה שמחזירה את עצמה פי כמה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

יועץ שיווק

יועץ שיווק

אתר אינטרנט או עסק פיזי, כדי להתקיים, חייב לעשות פעולות שיווקיות כדי להביא את הרעיונות שלו לידי ביצוע ולהציג אותם לקהל היעד שלו. יועץ שיווק,

קרא עוד »

הרשמו לניוזלייטר שלנו

מעוניינים לקבל עדכונים חמים בכל עת?הירשמו לניוזלייטר שלנו ותיהנו ממידע עדכני בנושאי כסף וכלכלה

אהבתם את המאמר? מוזמנים לשתף אותו עם חברים