ד"ר קובי שגיא בהסבר מפורט האם הימנעות משתייה לפני השינה תמנע הרטבת לילה?

ד"ר קובי שגיא

ילד אמור לשלוט על צרכיו גם ביום וגם בלילה ולדעת כיצד לפעול כאשר השלפוחית מלאה. הימנעות משתייה טרם השינה לא תפתור את הבעיה כלל.

מניעת שתייה לפני השינה 

הורים רבים חושבים באופן שגוי, שאם הם יפחיתו את כמות הנוזלים שהילדים שותים טרם ההליכה לישון, הם לא ישתינו במיטה באמצע הלילה מסביר ד"ר טל שגיא. ההנחה הזו היא שגויה כיוון שבדרך זו הגוף לומד להתנהל עם כמות קטנה של נוזלים בשלפוחית ולמעשה לא לומד כיצד להתאפק באמצעות השרירים הטבעתיים. או לחלופין, הילד לא לומד לחוש את תחושת השלפוחית המלאה בלילה וכך הוא לא קם לשירותים.

הימנעות משתיה יוצרת מצב שאינו אמיתי בחיי היום יום ולכן לא מדובר כאן בלמידה אלא בביצוע מעשים מלאכותיים, אשר אינם פותרים את הבעיה הקיימת ולכן אינם מומלצים. 

אחריות על הגעה לשירותים גם בשעות הלילה 

האחריות על הטלת שתן בשירותים גם בשעות הלילה מוטלת על כתפיו של הילד בלבד מוסיף ד"ר קובי שגיא. אם הילד הולך לישון סביב 8 בערב ולקראת חצות הוריו לוקחים אותו באמצע השינה לשירותים כדי שיטיל את מימיו ולא ישתין במיטה לאחר מכן, זהו מצב שבו ההורים לוקחים על עצמם את האחריות לעניין ההרטבה הלילית. הם לא מקנים לילד את הלמידה הנחוצה כדי שישלוט על צרכיו לאורך השנה ובמיוחד בימי החורף הקרים, אשר בהם קיים קושי נוסף עקב הקור אשר חודר לעצמות. 

למידה של הליך ההתאפקות 

הדרך הנכונה היא למידה של אופן ההתאפקות על ידי השימוש בשרירים הטבעתיים. על הילד לתרגל זאת כמה פעמים ביום לאורך כמה חודשים ולאט לאט זו תהיה פעולה רוטינית שהוא יבצע גם בלילה מסכם ד"ר טל שגיא.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
אספקת קפה למשרד – איך ניתן להזמין משלוח למשרד?
לא ניתן היום לדמיין מקום עבודה שאין בו קפה. קפה הוא הרבה מעבר למרכיב תזונה, הוא סוג של הפוגה שמאפשרת...
קרא עוד »
דצמ 27, 2020
יועץ בטיחות לבריכה
אין דברים שאנחנו אוהבים יותר, בעיקר בקיץ, כמו ללכת לבריכה. מעבר לבריכה עצמה, גם החוויה סביבה, מקנה לנו...
קרא עוד »
נוב 18, 2020
שינוע חומס
כעת נדבר על שינוע חומס, כלומר שינוע חומרים מסווגים. בעבר, מודעות מסווגות היו חלק חשוב בתעשיית החדשות...
קרא עוד »
פבר 16, 2023