מה חשוב לדעת לקראת העסקה הבאה שלך?

עסקאות נדלן

ביצוע עסקה מכל סוג, דורש תשומת לב מרבית, בעיקר שמדובר על עסקאות בנושאי רכוש, נדל"ן, תקשורת, ושאר שירותים שאתם נותנים או מקבלים. ולמרות שישנו חוק במדינת ישראל, המאפשר להגיש תביעה מול אדם או חברה שלא ביצעו את חלקם בעסקה: כדאי למנוע את ההתעסקות הלא נעימה הזאת מראש, ולשים לב לכמה דגשים חשובים בעת סגירת עסקאות.

אז למה כדאי לשים לב בעת ביצוע עסקה?

כאמור, ביצוע עסקה טומן בחובו לא מעט שלבים, לכן יש להיכנס לתהליך באופן מושכל. אם אתם רוצים לסגור עסקאות נדל"ן, למכור מוצר, להציע שירות או לבצע הלוואה – מומלץ לשים לה לכמה דגשים חשובים:

חתימה על חוזה התקשרות

אם אתם נותנים שירות, מספקים מוצר, או מבצעים עסקת נדל"ן ורכוש, יש תמיד לחתום על חוזה התקשרות. בעסקאות נדל"ן למשל, שכוללות נכסים במיליוני שקלים(!) מומלץ תמיד לבחור עורך דין או מומחה שינסח עבורכם חוזה נדל"ן.

עסקאות כאלה חייבות להתרחש באמצעות סיוע של אנשי המקצוע, שינסחו עבורכם חוזה תקין ונכון. חוזה כזה מומלץ לנסח גם בעסקאות אחרות, למשל אם אתם מעניקים שירותים מסוגים שונים (שירותי כתיבה, עיצוב, שירותי קייטרינג, ומגוון רחב של מוצרים), או בזמן שאתם מספקים מוצרים או מידע עסקי.

עסקאות נדלן

מתן תשומת לב לאותיות הקטנות

בהמשך בנושא חוזים: מומלץ תמיד לקרוא כל הסכם, חוזה או תקנון, לפני שאתם חותמים או מאשרים אותו. עוד מומלץ לתת דגש ותשומת לב מיוחדת לאותיות הקטנות שמסומנות בדרך כלל בכוכבית. אותיות אלה מציינות בדרך כלל תנאי תשלום, דרכי גבייה או ריביות במקרים של עיכוב בתשלומים, תנאי ביטול עסקה, ושאר פרטים שחשוב להכיר כדי להבין מה משמעותה האמיתית של העסקה או השירות.

בכך למשל, בזמן שחותמים על חוזה ביטוח, יש לבחון אותו ולעשות זאת בסבלנות. במידה וישנן שאלות או הערות לגבי חוזה, יש לפנות בשאלה או ברצון לשנות את החוזה. כך גם בעת חתימה על הסכמי שכירות, או הסכמי עבודה.

תנאי תשלום

כאשר אתם רוכשים מוצר, מספקים מוצר, מקנים שירות או מידע – יש לשים לב לתנאי התשלום. אם אתם ספקים: ציינו את מועדי התשלום, והוסיפו בחוזה סעיף על עיכובים וריביות. זאת בעת איחור או היעדר תשלום.

עוד כדאי לבקש מהלקוח חצי מסכום התשלום מראש. זאת כדי להבטיח לפחות חצי מהסכום לפני שאתם מעניקים שירות או מוצר. אם אתם נמצאים בצד השני של המתרס ואתם הלקוחות, הבטיחו קבלת השירותים והחזר כספי או ביצוע תיקונים בעת הצורך, וקבלת אחריות בעת תקלה או העדר השירות.

חשבוניות וקבלות

אם אתם מבצעים עסקה גדולה או קטנה, חשוב תמיד לקבל מסמכים כמו חשבונית, קבלה ומסמך אחריות, אשר מאשרים את העסקה. אם אתם אלה  שמעניקים שירות, או מספקי שירות בעסקה גדולה, או קטנה – הוציאו תמיד חשבונית או קבלה ללקוח. בכך תוכלו להוכיח כי התבצע השירות וכי הוצאתם כחוק, את הקבלה או החשבונית הדרושה. מי שיקבל את השירות: יוכל לדרוש אחריות או החזר כספי בכל מקרה של בעיה או הפרה של ההסכם.

סיוע של אנשי מקצוע

כפי שהזכרנו, שימוש באנשי מקצוע כמו עורכי דין, רואה חשבון, מתווכים ואנשי נדל"ן, כמו גם נוטריון ושאר מקצוענים: דרוש מאד בביצוע עסקאות גדולות. מומחים אלה יוכלו לבחון את העסקה לאורך ולרוחב, לזהות "מוקשים" בחוזה, ולציין נקודות שיש להתעכב עליהן.

בכך תוכלו לבצע את העסקה בביטחון ולהגן על הזכויות שלכם בכל תקלה או הפרה שלהן. באמצעות המומחים, תוכלו להיות בראש שקט לגבי העסקאות שאתם מבצעים באופן יום יומי, או באופן חד פעמי.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
טיפול בכעסים, מה זה אומר?
ישנם סוגים רבים של שיטות טיפול בכעס. אחד מהם הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). כעס ותסכול יכולים...
קרא עוד »
ינו 22, 2023
מה חשוב לדעת על מיתוג מסעדות?
בכל שבוע נפתחות ברחבי הארץ מסעדות חדשות אבל גם נסגרים לא מעט מוסדות קולינריים. על-מנת להצליח בענף...
קרא עוד »
אוק 16, 2019
מדוע כדאי להשקיע בשוק ההון – אריה גולדין עונה את התשובות
שוק ההון הוא שוק מעט מפחיד. אם מדובר באנשים פרטיים שיש להם מעט הון בצד והם רוצים לעשות ממנו משהו, אז...
קרא עוד »
מרץ 20, 2019