מס השבחה – מי משלם

מס השבחה

מס השבחה, או בשמו המוכר יותר- היטל השבחה, הינו מס שכל אדם שמעוניין לשפר את הנכס שלו מחויב לשלם לוועדה המקומית. מדובר על שיפורים שיכולים לשפר את איכות החיים בנכס, כמו למשל הגדלת הדירה, הוספת קומה נוספת, הוספת מרפסת וכדומה. במידה ובחרתם לערוך שינויים מסוג זה וקיבלתם לכך אישור מהוועדה המקומית, תאלצו ככל הנראה לשלם היטל השבחה בגובה של 50% מהשבח. במילים אחרות, השיפור שביצעתם בנכס מעלה את הערך שלו, דבר שכמובן מצריך תשלום של מס לוועדה המקומית, על מנת לכסות את הוצאות התכנון שלה לצורך אישור התוכנית. מס זה משולם על ידי בעלי בתים פרטיים או בעלי דירות בבניינים משותפים, ברגע שהם ממשים את ההשבחה, או במילים אחרות- מוכרים את הנכס.

> הכירו את עו"ד רחל שחר

מס השבחה – כל מה שצריך לדעת עליו

קודם כל, כאמור, תשלום היטל ההשבחה אינו מתבצע בזמן השבחת הנכס, אלא רק בזמן מימוש הזכויות האלו, כלומר ברגע שמחליטים למכור את הנכס. עד לאותו הרגע, אין שום צורך לשלם את המס, לכן אם אתם מתכוונים להוסיף עוד קומה לבית, אין שום צורך לחשוש מתשלום המס, עד לרגע שתחליטו לבצע אירוע מס, כלומר למכור את הבית. בחלק מהמקרים, ניתן לקבל פטור מתשלום המס, אך על מנת להשיג אותו יש צורך להתייעץ עם עורך דין מקצועי ומנוסה שמתמחה בתחום. רק עורך דין מהסוג הזה, יוכל להגיש עבורכם את הבקשות השונות, במטרה לבטל את התשלום או לפחות להפחית אותו בצורה משמעותית. כמו כן, חשוב לדעת כי במידה ומדובר על הצורך לשלם מס השבחה כתוצאה ממתן הקלה על ידי הוועדה המקומית או לחילופין, היתר שימוש חורג, מועד מימוש הזכויות נחשב ליום שבו בעל הנכס הוציא את ההיתר הנ"ל. 

לסיכום, מס השבחה הינו מס שכמעט כל אדם שמבקש להגדיל את הנכס שלו, להוסיף לו קומה נוספת או מרפסת, מחויב לשלם. ניתן ואף מומלץ להיעזר בעורך דין מקצועי שמתמחה בתחום ובעל וותק וניסיון רב שנים, על מנת לנסות להוציא פטור או לפחות להפחית משמעותית את גובה ההיתר. 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
רכב לפירוק – נקודות חשובות
רכבים לפירוק הם רכבים שכבר אינם במצב לנהיגה ונמכרים בדרך כלל עבור חלקים או גרוטאות מתכת. אם אתם...
קרא עוד »
יונ 27, 2023
משכנתא עסקית – מה זה אומר ומתי נרצה לקחת אותה?
כשאנחנו חושבים על משכנתאות, הדבר הראשון שעולה לנו בראש, באופן טבעי, הן משכנתאות לרכישת מבנה מגורים....
קרא עוד »
אוק 28, 2021
למה חשוב להוציא אישור כיבוי אש לעסק
כחלק מן התהליך הנדרש לצורך הוצאת רישיון לעסק, נדרשים בעליו לוודא כי המקום מקבל אישור כיבוי אש לעסק....
קרא עוד »
אוק 16, 2019