מס השבחה – מי משלם

מס השבחה

מס השבחה, או בשמו המוכר יותר- היטל השבחה, הינו מס שכל אדם שמעוניין לשפר את הנכס שלו מחויב לשלם לוועדה המקומית. מדובר על שיפורים שיכולים לשפר את איכות החיים בנכס, כמו למשל הגדלת הדירה, הוספת קומה נוספת, הוספת מרפסת וכדומה. במידה ובחרתם לערוך שינויים מסוג זה וקיבלתם לכך אישור מהוועדה המקומית, תאלצו ככל הנראה לשלם היטל השבחה בגובה של 50% מהשבח. במילים אחרות, השיפור שביצעתם בנכס מעלה את הערך שלו, דבר שכמובן מצריך תשלום של מס לוועדה המקומית, על מנת לכסות את הוצאות התכנון שלה לצורך אישור התוכנית. מס זה משולם על ידי בעלי בתים פרטיים או בעלי דירות בבניינים משותפים, ברגע שהם ממשים את ההשבחה, או במילים אחרות- מוכרים את הנכס.

> הכירו את עו"ד רחל שחר

מס השבחה – כל מה שצריך לדעת עליו

קודם כל, כאמור, תשלום היטל ההשבחה אינו מתבצע בזמן השבחת הנכס, אלא רק בזמן מימוש הזכויות האלו, כלומר ברגע שמחליטים למכור את הנכס. עד לאותו הרגע, אין שום צורך לשלם את המס, לכן אם אתם מתכוונים להוסיף עוד קומה לבית, אין שום צורך לחשוש מתשלום המס, עד לרגע שתחליטו לבצע אירוע מס, כלומר למכור את הבית. בחלק מהמקרים, ניתן לקבל פטור מתשלום המס, אך על מנת להשיג אותו יש צורך להתייעץ עם עורך דין מקצועי ומנוסה שמתמחה בתחום. רק עורך דין מהסוג הזה, יוכל להגיש עבורכם את הבקשות השונות, במטרה לבטל את התשלום או לפחות להפחית אותו בצורה משמעותית. כמו כן, חשוב לדעת כי במידה ומדובר על הצורך לשלם מס השבחה כתוצאה ממתן הקלה על ידי הוועדה המקומית או לחילופין, היתר שימוש חורג, מועד מימוש הזכויות נחשב ליום שבו בעל הנכס הוציא את ההיתר הנ"ל. 

לסיכום, מס השבחה הינו מס שכמעט כל אדם שמבקש להגדיל את הנכס שלו, להוסיף לו קומה נוספת או מרפסת, מחויב לשלם. ניתן ואף מומלץ להיעזר בעורך דין מקצועי שמתמחה בתחום ובעל וותק וניסיון רב שנים, על מנת לנסות להוציא פטור או לפחות להפחית משמעותית את גובה ההיתר. 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
דרכי טיפול חדשות בטיפול בפציעות ספורט
פציעות הן בעיה נפוצה עבור ספורטאים. זו הסיבה שחשוב שתהיה להם גישה לשיטות טיפול חדשות שיכולות לעזור...
קרא עוד »
פבר 13, 2023
קונה אוטובוסים לפירוק – חשוב לעשות את זה במקום הנכון
התחום של קונה אוטובוסים לפירוק היא תעשייה צומחת ברחבי העולם. רוכשי האוטובוסים לפירוק נעים מאנשים...
קרא עוד »
אפר 04, 2023
הרצאות "חשיבה" למנהלים חושבים – האתגרים העתידיים בעולמות הניהול
Challenges in the management worlds - "Thinking lectures" for thinking managers כחברה לייעוץ ארגוני הדרכה ושיפור תהליכים מול מנהלים...
קרא עוד »
פבר 06, 2021